25 lutego

Dziewczęta z Auschwitz [ZAPOWIEDŹ]


     Kolejna smakowita zapowiedź. Ja wiem, że ostatnio jest wysyp tego typu książek ale uważam, że są one ważna i potrzebne. Wiadomo, że nie wszystkie będą się nam podobać, ale czemu nie próbować?     Jeśli chodzi o Wydawnictwo Muza, to bardzo lubię książki, które wydają. Stąd moje zaufanie również przy tej powieści. W momencie, kiedy dostałam propozycję zrecenzowania, nie mogłam odmówić. Czekam teraz na paczkę z książką, a Wam podrzucam opis, może i Wy się skusicie?

     Opis:

     "Przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Książka jest efektem rozmów autorki z każdą z bohaterek.

      Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie.

      Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki. Poród Zosi odbierała Stanisława Leszczyńska.

      Urszula Koperska do obozu trafiła jako 8-letnie dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu. Jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. W baraku, w którym się znajdowała, więzień artysta, rysował dzieciom na ścianie obrazki, które przetrwały do dziś.

      Wiesława Gołąbek w obozie przebywała prawie trzy lata. W tym samym baraku co ona znalazła się Seweryna Szmaglewska. Pisarka wspomina 16-letnią Wiesię w swojej książce Dymy nad Birkenau.

      Walentyna Nikodem była w Auschwitz świadkiem wielu bestialskich poczynań esesmanek. To ona pod koniec wojny spotkała jedną z najokrutniejszych morderczyń i doprowadziła do jej egzekucji.

     To tylko niektóre z historii, ale każda z nich zasługuje na pamięć."


     Myślę, że może to być jedna z ciekawszych książek dotyczących Auschwitz. A Wy, macie ją w planach? Dajcie znać!

13 komentarzy:

 1. To prawda, że książki o takiej tematyce są podobne, bo przecież opisują te same realia. Ale mimo to warto poznać różne historie związane z wojną
  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jest to książka dla mnie jednak chętnie poznam Twoją opinię na jej temat

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki warto czytać nie tylko by poznać historię, ale i zapamiętać, żeby nigdy więcej do takich okrucieństw nie dopuścić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po tego typu książki nie sięgam, bo bardzo przeżywam losy bohaterów i mam później problem z powrotem do "normalności". Wiem jednak, komu ją mogę polecić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Od zawsze lubiłam literaturę obozową, wiec i tu nie mam innego wyjścia, jak przeczytać książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka wojny,obozow jest jedna z moich ulubionych tematyk jaką wybieram do czytania,wiec oczywiscie ja przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się ciężka lektura o tragicznym losie ludzi, chyba jak na razie nie chcę wchodzić w tę tematykę ponownie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety nie sięgnę po tę książkę. Bardzo nie lubię czytać o tym okresie . To przykre i smutne czasy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie ofiary wojny i Auschwitz zasługują na upamiętnienie. Dobrze, ze powstają takie książki, może uświadomią ludziom, jak niebezpieczna jest nienawiść i pogarda do drugiego człowieka, do czego może prowadzić. Ja jednak nie dam rady przeczytać tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 10. Auschwitz jest to historia, która każdy powinien znać ale książka nie jest dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Sama wycieczka w czasach szkolnych do tego obozu sprawiła że długo nie mogłam dojść do siebie , to książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie sięgam po takie książki. Dziwie się w ogóle jak można czytać coś takiego.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2019 Wystukane recenzje