22 marca

Przejdź przez wodę, krocz przez ogień


     Book Morning! Dzisiaj przygotowałam dla Was kilka słów o dość nietypowej książce, a przynajmniej ja spodziewałam się czegoś zupełnie innego...     "Przejdź przez wodę, krocz przez ogień" to pierwszy tom, otwierający serię o Tekli Berg, lekarzu w Sztokholmskim szpitalu. Nie czytałam opisu, spojrzałam na okładkę i na informację, że to thriller szwedzki i od razu zaczęłam ją czytać. Szok przyszedł już po przeczytaniu pierwszych stron.

     Jak się okazało, jest to thriller medyczny, które osobiście uwielbiam, a jeszcze kiedy akcja skupiona jest na lekarzu, jego pracy i dokładnie są opisywane zabiegi przeprowadzane na pacjentach, to ja jestem zadowolona. Choć przyznam szczerze, że jeśli chodzi o książki, nie spotkałam się z taką, która wchodziłaby w ten sposób w świat medycyny. Jeśli takie znacie piszcie! Tu akcja rozgrywa się niczym w serialach typowo medycznych a'la chirurdzy. Głównym wątkiem jest historia Tekli, która, jak już wspomniałam, jest lekarzem. Do tego posiada pamięć fotograficzną, nieco przez to raczy się amfetaminą, nie jest do końca szczęśliwa i wiele się wokół niej dzieje. Pachnie dr House? Trochę tak, ale to zupełnie coś innego, nietypowego.

     W tym tomie, Tekla Berg wyjeżdża do pożaru, który został spowodowany przez atak terrorystyczny. Pomaga wszystkim, którym się jej uda, wiadomo, ale jeden z rannych wydaje jej się dość znajomy. Na tyle, na ile można powiedzieć o człowieku, który jest tak poparzony, że ciężko go w ogóle rozpoznać. Jednak w lekarkę uderza fala wspomnień, a później już dzieją się przeróżne rzeczy. Nie będę Wam opowiadać, jeśli lubicie takie klimaty, to koniecznie po nią sięgnijcie.

     Spodziewałam się thrillera z lekkim wątkiem kryminalnym. Mój błąd, że nie zapoznałam się z opisem, ale czasami tak jest, że to okładka mnie kupuje w całości i tak było tutaj. Akcja jest wartka, dzieje się bardzo dużo, a Autor trzyma w napięciu od pierwszej, po ostatnią stronę. Genialnie napisany dreszczowiec medyczny. Do tego jest to pierwszy tom i wiadomo już, że kolejne również będą nam przybliżać przygody niepokornej pani doktor. Jestem ogromnie ciekawa, co wydarzy się w drugiej części.

     Podsumowując, jest to jedna z ciekawszych książek w tym gatunku według mnie. Nie oczekiwałam od niej wiele, ale dostałam świetną historię, opisaną ze szczegółami. Cała trylogia u mnie będzie stała na półce, tego jestem pewna w stu procentach. Moje odkrycie marca bym rzekła... 😲

     Na koniec, rzucam 9/10🌟!


Zapisuję oczywiście na liście przeczytanych książek w Olimpiadzie Czytelniczej 💗

www.posredniczka-ksiazek.pl/2020/03/olimpiada-czytelnicza-2020-podsumowanie.html?fbclid=IwAR0rRUGyrf76_bJlkYUGJ3P7lH1bSxBXFAHzDwpshe1LcUHUqgSbvWZaGmo

10 komentarzy:

 1. Dreszczowiec medyczny z dobrze wykreowaną bohaterką - to lubię. Ale z kolei tematyka terrorystyczna zupełnie mnie nie pociąga, przez co mam trochę ambiwalentne uczucia. Jeśli kolejne tomy będą opisywały stricte sprawy kryminalne, to się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej trylogii ,ale zakręciłaś mnie do tego, by to zmienić. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz słyszę o tej serii, ale zaciekawiłaś mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, że tak pozytywnie cię zaskoczyła. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po spojrzeniu na okładkę, byłam na „tak” i od razu chciałam ją przeczytać. Jednak zaczęłam zagłębiać się w opis i Twoją opinię, no i stanęło na tym, że sama siebie zniechęciłam. Nie jest to mój gatunek, więc raczej sobie odpuszczę, ale nie jestem całkiem na nie, może w dalekiej przyszłości po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja niestety nie lubię tego gatunku książek i raczej bym się przy niej męczyła ;) Ale moja mama takie uwielbia, więc raczej jej podrzucę tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest to powieść która mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej taki "lekarski thriller" nie pojawia się na co dzień na mojej liście książek "do przeczytania", gustuję w większej klasyce :) jednak tutaj byłam pozytywnie zaskoczona, zarówno kunsztem literackim, jak i fabułą, która odpowiednio budowała napięcie i wciągała, pewne elementy były też zaskakujące. Z chęcią sięgnę po kolejne tomy serii o Tekli :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tytuł jest bardzo interesujący co nie zmienia faktu, że raczej nie sięgnę po tą pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwsze słyszę o tej książce, ale muszę Ci powiedzieć że czuje się naprawdę zaciekawiona ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2019 Wystukane recenzje