03 października

Nietypowy mundurowy

 

     Hej, hej, dzisiaj nieco o zwierzakach! Zapraszam dalej!     


     Jeśli chodzi o książki, w których pojawiają się zwierzęcy bohaterowie, to je uwielbiam. I nie mówię tu tylko o tych obyczajowych, wzruszających, ale także o tych z literatury faktu, czy o reportażach. Ot, każdy pies, kot, królik, chomik, papuga są dla mnie w życiu ważne i są jego częścią, a ich rozumowanie, umiejętności, to, że każde jest inne i każde ma swój charakter mnie po prostu fascynują.

     To wyżej to powody, dla których kiedy widzę książkę taką, jak ta na zdjęciu, to wiem od razu, że będę chciała ją przeczytać. "Nietypowy mundurowy" to opowieść o psach! 

     Katarzyna Olkowicz postanowiła przedstawić nam, czytelnikom, historie poszczególnych psich bohaterów i warunki, a także zasady ich pracy. Wyobraźcie sobie, że każdy pies jest szkolony, sprawdzany i nie każdy nadaje się do pracy, a w tej książce właśnie o tej pracy, bardzo ważnej, autorka opowiada. Od policji, po straż graniczną, poszukiwanie narkotyków, wykrywanie broni, przestępców, pomaganie w znajdowaniu poszukiwanych osób. To są zadania takich właśnie mundurowych czworonogów. 

    W środku znajdziecie opowieści o wielu wspaniałych psach, wymienionych każdego z imienia i opowiedziane przez ich opiekunów. Autorka nie zamyka się tylko na historie, te mniej lub bardziej wzruszające, ale także opowiada o procedurze zakupu psa na przykład do policji, o rasach, predyspozycjach, o różnicach w charakterach, ale także o tym, że czasami szkoli się takiego czworonoga na agresywnego. Dlaczego? Ma on chronić swojego opiekuna i właśnie z tym opiekunem często zawiązuje się wspaniała więź na całe życie. A wiecie, że podczas szkolenia do policji chętna osoba nie wybiera sobie podopiecznego, tylko jest on dla niej losowany? O takich właśnie smaczkach możecie poczytać w tej książce, ale również o tych mniej przyjemnych, czyli chociażby o psiej emeryturze, która w naszym kraju kolorowa wcale nie jest. Ale to i z ludzką jest to samo, prawda?

     Myślę, że ta książka jest dla osób nie tylko tych, które kochają zwierzęta, ale także dla tych, które są ciekawe tego, jak wygląda ich życie w mundurze. W środku jest mnóstwo zdjęć, co daje poczucie jak by się każdego z tych psów znało, ale także ich opiekunów.

     Podsumowując, to świetnie napisany reportaż z researchem przeprowadzonym bardzo wnikliwie, a do tego liczby, dzięki którym mamy obraz tego, jak to wygląda w naszym kraju. Polecam!

     Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Rebis.3 komentarze:

  1. Być może kiedyś uda mi się sięgnąć po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń

  2. Książka ciekawa, ale chyba nie dla mnie. Temat interesujący, ale chyba wystarczyłaby mi na jej temat jednak rozmowa zamiast książki.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2019 Wystukane recenzje