26 października

W zakamarkach mózgu

 


     Hej, hej! Dzisiaj przychodzę do Was z książką od Wydawnictwa Rebis, zapraszam dalej!     


     Kiedy zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach poczułam niepohamowaną ochotę żeby ją przeczytać, a kiedy odebrałam paczkę od wydawnictwa i z ciekawości zajrzałam do środka, byłam nieco przerażona nie tylko tym, że jest nieco większego formatu, ale też, że ma bardzo dużo tekstu, małą czcionką, upchaną na każdej stronie, na każdym kawałeczku papieru! Stwierdziłam, że będę ją czytać wieczność, a jeszcze gorzej będzie jeśli mi się nie spodoba. A jak było?

     O czym jest zatem ta książka? Tak, tak, o mózgu, który umieszczony został również na okładce. W środku znajdziecie zbiór esejów neuronaukowców. Każde z nich miało za zadanie przekazać coś od siebie na temat właśnie mózgu. Co ciekawe, każde chciało opowiedzieć o czymś innym i w ten sposób w środku znajdziecie całe mnóstwo fascynujących faktów na temat tego ważnego organu. Na przykład, na temat uczenia, poznawania, uczuć, czyli w zasadzie o podstawach, ale podkreślone zostało również to, że wiele rzeczy wiemy, ale zapewne jeszcze więcej jest nam obce. Jakie są możliwości mózgu i czy ktoś jest w stanie to określić, czym jest genetyka molekularna i jak właściwie zachowuje się mózg dziecka, jak nastolatka, a jak dorosłego człowieka? Czym się różnią? To wszystko zostało opisane w tej książce!

     Linden wpadł na to, jak w sposób naukowy, bo powiem szczerze, że w środku jest mnóstwo typowo naukowych opisów, przekazać to ludziom, którzy niekoniecznie są specjalistami, ale są ciekawi i chętnie się dowiedzą, cóż ten skomplikowany kawałek naszego ciała potrafi, czego nie, dlaczego coś jest dla nas piękne, a coś brzydkie, czemu kogoś kochamy, a kogoś innego nie.

     Bardzo dużo tekstu, ciekawostek, informacji i to wszystko zbite w eseje, które ja naprawdę pochłaniałam z zainteresowaniem przeogromnym i co najważniejsze, nie nudziło mi się i nie czułam się traktowana jak głupek, któremu trzeba wytłumaczyć dosłownie wszystko, ale raczej jak osoba, która interesuje się takimi tematami.

     Czy polecam? Oczywiście i nie zraźcie się wspomnieniem o dużej ilości naukowych zwrotów. Absolutnie to nie przeszkadza w dowiadywaniu się o sobie czegoś nowego.

     Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Rebis.1 komentarz:

Copyright © 2019 Wystukane recenzje