19 lutego

O naturze ludzkiej [ZAPOWIEDŹ]


     Bookmorning!
     Mam dzisiaj dla Was niezwykle ciekawą zapowiedź wydawniczą! 😁     To, co? Od razu polecimy konkretami!

     Opis wydawcy:

     "Obrona wyjątkowości człowieka pióra uznanego filozofa Rogera Scrutona.
     W książce "O naturze ludzkiej" ceniony pisarz i filozof Roger Scruton przedstawia oryginalną i radykalną obronę ludzkiej wyjątkowości. Mierząc się z poglądami psychologów ewolucyjnych, moralnych utylitarystów i filozofów materialistycznych takich jak Richard Dawkins i Daniel Dennett, Scruton przekonuje, że ludzi nie można rozumieć jako bytów czysto biologicznych. Jesteśmy czymś więcej niż ludzkimi zwierzętami: jesteśmy również osobami, ze swej istoty wchodzącymi w relacje z innymi osobami oraz połączonymi z nimi siecią zobowiązań i uprawnień. Nasz świat jest wspólnym światem, w którym przejawia się wolność, wartości i odpowiedzialność. Aby zrozumieć ten świat, musimy zwracać się do innych ludzi twarzą w twarz, "ja" wobec "ja".
Scruton przedstawia i broni swojej koncepcji ludzkiej natury, posiłkując się osiągnięciami z całej historii idei, od Platona i Awerroesa po Darwina i Wittgensteina. Książka zaczyna się od sugestii Kanta, że wyróżnia nas zdolność do powiedzenia "ja" – nasze poczucie siebie jako ośrodka samoświadomej refleksji. Fakt ten przejawia się w naszych uczuciach, zainteresowaniach i relacjach, jest fundamentem zmysłu moralnego, a także koncepcji estetycznych i religijnych, za których pomocą kształtujemy świat ludzki i nadajemy mu znaczenie. Fakt ten nie mieści się w obszarze rozważań współczesnej filozofii materialistycznej, mimo że ma charakter naturalny, a nie nadprzyrodzony. Scruton proponuje nowy sposób rozumienia wpływu samoświadomości na kwestię, jak powinniśmy żyć.

     W rezultacie otrzymujemy wszechstronne spojrzenie na ludzką naturę, które podważa część spośród najmodniejszych dzisiaj poglądów na nasz gatunek.
"Podziwiam postawę Rogera Scrutona i jego pisarstwo. W tej krótkiej książce Scruton omawia najważniejsze kwestie świata ludzkiego".


     Zapowiada się coś innego, coś interesującego. Czasami warto zajrzeć do tego typu książek, bo wbrew pozorom potrafi człowieka zaintrygować zupełnie inny gatunek, niż dotychczas. Mnie zachęcił sam opis. Jestem ogromnie ciekawa tego, co w tej książce zastanę!

     A kiedy się ona właściwie ukaże? Otóż 25 lutego, czyli już w przyszłym tygodniu! Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Ja już czekam na swoją paczuszkę, a Wy, zamówicie? Dajcie znać, czy czytacie takie książki, a może wcale Was nie interesują? Czekam na Wasze odpowiedzi!

20 komentarzy:

 1. Na studiach polubiłam czytanie wywodów filozoficznych. Także tej książce też chętniej bym się przyjrzała, a nawet przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Opis wydawcy intryguje i zachęca do sięgnięcia po książkę. Ten gatunek bywa dość ciekawy, a jednocześnie trudny do łatwego czytania

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie opis niestety nie zachęcił - nigdy nie lubiłam książek tego typu. Jednak zgadzam się z Tobą, czasem warto sięgnąć po coś innego - a być może okaże się, że jednak nas to zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na taką książkę muszę mieć specjalne warunki i nastrój. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. O nie, to nie jest książka dla mnie, nie dałabym rady jej przeczytać. Takie tematy odstraszają mnie od czasów szkolnych ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na studiach mialam filozofie i interesuje mnie ta tematyka,ale obecnie nie mam na nią głowy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niekoniecznie lubię bardziej ambitne, filozoficzne lektury. A tu obawiam się, że jednak będzie mnie to nużyć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na razie nie planuje jej czytać, nie wiem czy to nie za mocno filozoficzna książka jak dla takiej przyziemnej mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. O nie, to zdecydowanie nie moja tematyka. Myślę, że bym się męczyła czytając tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Koniecznie muszę przeczytać! Miło będzie dla odmiany zobaczyć argumenty świadczące o wyjątkowości gatunku ludzkiego, ostatnio dominuje nastawienie "we are nothing but animals".

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze nie zamawiała ale z tego co piszesz to warto. Na wieczór będzie moja.

  OdpowiedzUsuń
 12. Faktycznie zapowiada się to być bardzo ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapowiada się ciekawie, ale nie jestem zwolenniczką takich książek.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zdecydowanie warto sięgać po coś innego, szczególnie, jeśli rozszerzy to nasze horyzonty.

  OdpowiedzUsuń
 15. Brzmi ciekawie, ale to zdecydowanie nie należy ona do gatunku książek, które chętnie czytam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Z jednej strony brzmi naprawdę ciekawie, z drugiej nie przepadam za takimi filozoficznymi książkami, więc poczekam, aż zaczną się pojawiać pierwsze opinie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Brzmi ciekawie, czasem warto sięgnąć po coś zupełnie innego. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Tej książki jestem ciekawa już od jakiegoś czasu i mam nadzieję, że być może kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Hmm nie jest to książka, która mnie interesuje

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo lubię tego typu książki, z pewnością w wolnej chwili po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2019 Wystukane recenzje