14 października

Prawnik z Lincolna


      Hej, hej! Dziś przychodzę z książką od Wydawnictwa Sonia Draga, zapraszam dalej!     


     "Prawnik z Lincolna" w nowym wydaniu premierę miał w czerwcu tego roku. Na tapetę serię, w zasadzie mam nadzieję, że całą, a nie tylko ten tom, wzięło sobie wydawnictwo Sonia Draga. I choć okładka innego wydania bardziej mi się podobała, bo McConaughey siedzący na masce Lincolna zdecydowanie robił robotę z rejestracją NTGUILTY, to po to wydanie chętnie sięgnęłam, aby sobie przypomnieć historię i zobaczyć co i czy w ogóle coś się zmieniło.

     Dla tych, którzy jeszcze nie kojarzą tej serii, podpowiem, że to właśnie stricte powieści prawnicze. I ten samochód nie jest przypadkowy, bo to właśnie w nim pewien prawnik, czyli Haller, prowadzi swoje biuro. Być może to zbyt wiele powiedziane, ale gdy siedzi na tylnym siedzeniu i go wiozą, a on załatwia sprawy swoich klientów, to tak można stwierdzić. Jak na adwokata przystało, ma on bronić, ale wina dla niego jest drugorzędna. Ma być ciekawie, ma wygrywać, manipulować, negocjować, a to czy wybroni pijanego kierowcę jest mu zwyczajnie niemal obojętne. Tylko czy tak się da faktycznie funkcjonować? Okazuje się, że niekoniecznie gdy trafia mu się sprawa, o jakiej mógłby marzyć. Facet jest oskarżony o gwałt i pobicie, a Haller ma go bronić. Czy tym razem zweryfikuje to jego sumienie?

     Thrillery prawnicze to są moje ulubione książki i seriale, więc tę również chapnęłam na raz. Zagmatwane sprawy, sąd, zwyrodnialcy, którym wydaje się, że pieniądze i dobry prawnik mogą załatwić wszystko... 

     Haller jest bohaterem, którego się lubi mimo, że momentami odczuwa się wobec niego potężną niechęć, to jednak wygrywa z nią sympatia do człowieka, który nie jest tak cyniczny i pozbawiony skrupułów jakby się jemu samemu wydawało.

     Akcja toczy się bardzo szybko, nie ma tu powolnego tempa, poznawania bohaterów i sprawy. Pędzimy od sceny do sceny tak szybko, że ciężko się oderwać od treści choćby na chwilę. Przypuszczam, że osoby siedzące w branży prawniczej mają jeszcze większy fun z lektury choćby przez weryfikowanie tego, jak to wszystko wygląda nawet jeśli akcja dzieje się w L.A.

     Dla mnie i dla głównego bohatera prawnicy to nie są osoby, które dociekają sprawiedliwości, a wręcz politycy, bo jak inaczej nazwać osobę, której zależy na wybronieniu winnego człowieka, a jedynie na manipulacji i wygranej w sądzie? Co z tego, że taki człowiek może pójść wolny i za moment znów popełnić przestępstwo? Dla Hallera to nic.

     Podsumowując, "Prawnik z Lincolna", a kiedyś wydana ta sama książka pod innym tytułem, czyli jako "Adwokat" to świetna lektura dla osób, które lubią dreszczyk emocji, wkurzyć się na niesprawiedliwą sprawiedliwość i do tego oblać głównego bohatera ilością emocji wręcz przytłaczającą, bo raz się go lubi, a raz czuje się do niego wstręt. Dlatego, jeśli thriller prawniczy, to ten zdecydowanie na tak.

     Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Sonia Draga.1 komentarz:

Copyright © 2019 Wystukane recenzje