12 grudnia

Wspaniałe królestwa. Dzieje Europy Środkowej.

 


     Hej, hej! Dzisiaj przychodzę z książką od Wydawnictwa Bellona, zapraszam dalej!     


     Sięgacie często po książki historyczne czy to raczej nie są Wasze klimaty? Ja kiedyś nie lubiłam, ale teraz coraz częściej wpadają mi w ręce. Można się wiele dowiedzieć, a i często później zwiedzać miejsca opisane w danej książce. Tak właśnie jest z Wspaniałe królestwa. Dzieje Europy Środkowej.

     Zobaczcie opis wydawcy: 

     "Czy potrzebna jest nowa książka o historii Europy Środkowej? Okazuje się, że tak. Bo cóż to takiego – Europa Środkowa? Rady proponuje nam spojrzenie nieco bardziej kompleksowe i geograficznie szersze, obejmujące ziemie niemieckie, ale także Szwajcarię czy Ukrainę. I to właśnie jest nasza Europa. Od wieków pełna niepokoju, twórcza, kreatywna, ale i niekiedy nazbyt brutalna i agresywna, pełna odwiecznie ścierających się koncepcji i wizji.Historia Rady’ego to nie sucha praca naukowa, przeciążona datami i nazwiskami. To raczej swobodna podróż, która przypomina rejs leniwą rzeką, niosąca nas zakolami po zmieniającej się mapie Europy Środkowej tak, abyśmy mogli zobaczyć i zrozumieć więcej. To opowieść o echach historii niekiedy zapomnianych, ale które tak naprawdę nigdy nie przebrzmiały, bowiem kształtują nasze życie tu i teraz. To podróż wiodąca nas momentami przez miejsca straszne i pełne grozy, ale i takie, które były świtem nowej nadziei i naszej wspólnej przyszłości. Wielką zasługą autora jest to, iż w tak barwny i ciekawy sposób potrafi snuć tę opowieść, przemycając nam przy tym pokaźne zasoby wiedzy o nas samych i dla kolorytu wplatając przesmaczne kęski, które czynią lekturę prawdziwą ucztą. Czy wiedzieliście, że Tycho Brahe mieszkał z łosiem? Nie? Musicie przeczytać „Od Renu do Karpat”.

     I faktycznie muszę powiedzieć, że to niezwykle fascynująca, ciekawa książka, a właściwie to podróż po wielu krajach. Napisana lekkim, przyjemnym językiem i to jest jej ogromna zaleta, bo dzięki temu nie przeraża ilość stron. Czyta się z przyjemnością.
   
     Do tego jest przepięknie wydana, w twardej oprawie. Dlatego jeśli chodzi o pomysł na prezent, to może być strzałem w dziesiątkę. Dla osób, które uwielbiają czuć pod palcami wysokiej jakości papier, to tutaj to znajdą, a do tego cała masa ilustracji, to nie jest tylko ściana tekstu.
   
     Podsumowując, "Wspaniałe królestwa. Dzieje Europy Środkowej." to bardzo ciekawa propozycja i można w niej dosłownie przepaść i później chcieć pojechać i sprawdzić miejsca, które są w niej wspominane.
  
      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2019 Wystukane recenzje