28 listopada

Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów.

 


     Hej, hej! Dzisiaj przychodzę z książką od Wydawnictwa Copernicus Center Press, zapraszam dalej!     


     Czytacie czasami książki naukowe, true crime? Ja uwielbiam, zwłaszcza te o zwierzętach i chyba właśnie w ten sposób zainteresowała "Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów.". Czy okazała się ciekawa dla zwykłego czytelnika nie mającego nic wspólnego z tymi owadami?

     chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bez pszczół nie byłoby i nas, ludzi. Są to bardzo ważne stworzonka, a przy tym niezwykle inteligentne. Lars Chittka postanowił przybliżyć nam ich cechy. A okazuje się, że są to bardzo ciekawe umysły. Wiecie, że pszczoły potrafią się uczyć, są genialnymi nawigatorami, mają tak świetną pamięć, że wróciłyby do ula, do domu, nawet z bardzo daleka? A to, że wysłano je w kosmos i udało im się dostosować na tyle, że przy braku grawitacji stworzyły plaster miodu? Czyżby to mógł być zalążek możliwości mieszkania na innej planecie? No i w środku tej książki jest nie tylko masa tekstu, ale także rysunki, a nawet schemat mózgu pszczoły. Coś niesamowitego!

    Powiem otwarcie i szczerze, że to jedna z najciekawszych książek naukowych, jakie miałam przyjemność przeczytać. I od razu zaznaczę, że jest napisana bardzo przyjemnie. Rozdziały nie są rozwlekane, nie jest to typowo naukowy bełkot, którego nie zrozumie nikt poza właśnie naukowcami. Obawiałam się tego, jak zawsze przy tego typu książkach, ale na szczęście jest to zbiór ciekawostek, a przy tym nie jesteśmy traktowani jak średnio rozwinięte ameby. Można wyciągnąć z lektury wiele wniosków, poznać od środka stworzenia, które zapewniają nam tak naprawdę życie.

     I choć pewnie nikt się tego nie spodziewa, to "Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów." ląduje w moim top 3 tego roku. nie kryminał, nie thriller, a opowieść o stworzonkach, które czasami warto poczęstować wodą w upalny dzień gdy przycupną na naszym balkonie czy parapecie.

    Podsumowując, to fascynująca opowieść. Jest w niej wszystko to, czego o pszczołach nie wiemy, a powinniśmy. Spryt, inteligencja, a przy tym, bądźmy szczerzy, urocze skrzydełka i oczka!

     Recenzja powstała we współpracy z Copernicus Center Press.1 komentarz:

Copyright © 2019 Wystukane recenzje